Konferencja:Warsaw Plast Expo 2022
Tworzywa sztuczne to materiał, który z zasady jest innowacyjny. Od strony chemicznej to ponad 100 różnego typu polimerów czy połączeń polimerowych, które w zależności od tego, do czego ich potrzebujemy, mogą być wykorzystane w zasadzie w każdej dziedzinie życia.
Możliwość projektowania materiałów polimerowych o zróżnicowanych właściwościach sprawia, że pełnią również istotną rolę w rozwoju medycyny czy branży transportowej (lotnictwo, automotive, przemysł kosmiczny).
Jednak gwałtowny rozwój tej dziedziny gospodarki spowodował, że świat stanął w obliczu całkiem nowych wyzwań. Najpoważniejszym problemem jest powstawanie ogromnej ilości odpadów z tworzyw sztucznych. Ponadto, produkowane są one z ropy naftowej, czyli nieodnawialnego surowca, którego zasoby mogą się w niedalekiej przyszłości wyczerpać.
Odpowiedzią na to jest idea gospodarki o obiegu zamkniętym, w której koniec życia produktu jest zarazem początkiem życia nowego produktu lub usługi. Wszystkie materiały zostają spożytkowane, ich wartość dodana jest zmaksymalizowana. Całkowicie wyeliminowany jest odpad. Wyeliminowana jest także potrzeba ekstrakcji nowych surowców.
Jeśli weźmiemy pod uwagę te zagrożenia, okazuje się, że zasadniczą innowacyjnością w branży tworzyw sztucznych jest poszukiwanie ekologicznych rozwiązań dotyczących materiałów polimerowych.
Seminarium „Przyszłość tworzyw sztucznych – biopolimery i regranulaty?”
I dzień Targów
8.10.2022
Zagadnienia
- Wyzwania technologiczne i legislacyjne stojące przed biotworzywami i regranulatami,
- Rozwiązania w zakresie biomateriałów
- Rozwiązania w zakresie biomateriałów
- Aspekt technologiczny przetwórstwa biopolimerów
- Regranulaty
- Recykling tworzyw
- Dyskusja panelowa. Temat: „Czy biotworzywa i regranulaty mogą stać się przyszłością branży tworzyw?”
Partnerem Targów Warsaw Plast Expo jest GRUPA AZOTY S.A. oraz czasopismo PLASTECHO (Patron Medialny), a współpracę merytoryczną i Partnerstwo Merytoryczne objęły branżowe instytuty:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny
Wydarzenie skierowane jest dla branż, które w procesach produkcji wykorzystują granulaty, a zwłaszcza branże m.in.: automotive, budownictwo, stolarka otworowa, elektrotechnika, producenci AGD.